Több mint 2.5 milliárdból fejlesztették a sárospataki várnegyedet – lezárult a projekt

Megosztás

Jelentős beruházás zárult le Sárospatakon. Az Európai Uniós forrásból,  2 658 750 000 Ft értékben megvalósított projekt a végéhez ért, így a napokban meg is tartották a záró rendezvényt.

A sárospataki várnegyed újkori történetének egyik legjelentősebb projektje valósult meg. A záró rendezvényen elhangzott: a több mint 2,6 milliárd forintos beruházást a NÖF Nemzeti Örökségfejlesztési Nonprofit Kft. konzorciumi vezetésével, a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma és a sárospataki önkormányzat közösen valósította meg, Európai Uniós forrásból.

A beruházás keretében a múzeum új létesítményeként felépített Rákóczi Látványtárban tartották meg a záró rendezvényt, amelyen Aros János, Sárospatak polgármestere elmondta: a Rákóczi Múzeum az ország leglátogatottabb múzeumai közé tartozik, mégis szükség van újabb és újabb fejlesztésekre a turisták érdeklődésének fenntartása érdekében. Ennek érdekében közel hat éve szövetkeztek arra, hogy a várnegyedben két újabb attrakció fogadja a látogatókat. Az önkormányzatra ebből az úgynevezett lőportorony felújítása jutott – mondta. Hozzátette: a valamikori Borostyán Szálloda épülete – ami most a Tokaj-Hegyalja Egyetem tulajdonában van – és a híres Rákóczi pince környezetében áldatlan állapotokat szüntettek meg a beruházással és hoztak létre egy vonzó turisztikai látványosságot, amihez területrendezés is tartozott. Kiemelte: további fejlesztésekben is gondolkodnak, amelyek végső eredménye az lenne, ha körbe lehetne járni a várat. 

Dr. Tomka Gábor a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató helyettese beszédében kifejtette: a sárospataki Rákóczi Múzeumban mintegy 40 ezer műtárgyat őriznek és segédgyűjteményekben további 70 ezer műtárgy van. A múzeumok sajátossága, hogy a megőrzendő, restaurálásra, feldolgozásra váró tárgyak olykor kinövik az intézmény falait, ilyenkor bővítésre van szükség – közölte. Sárospatakon már évtizedek óta igény volt a bővítésre, amelyet úgy kellett megtervezniük, hogy az illeszkedjen a kastély- és várprogram feltételrendszerébe. 

Dr. Tamás Edit a Rákóczi Múzeum igazgatója újságíróknak nyilatkozva elmondta: nagyon érdekes kiállításokat állítottak és állítanak össze a szakemberek az épületben. Kiemelte: egy múzeumnak a kiállítások a kirakatai, de igazi gazdagságát a gyűjtemények adják. Ezek a gyűjtemények válnak most láthatóvá, látogathatóvá a látványtárban részben kiállítási-, részben látható raktári formában. Az 1800 négyzetméter alapterületű épület 1100 négyzetméterét nyitják majd meg a közönség előtt – közölte. A kőtárban a kőfaragványok mellett berendezték például a pataki mézeskalácsos műhelyét és gazdag néprajzi anyagukat is megmutatják majd a közönségnek. Ugyancsak érdekességnek számítanak az egykori pataki diákok adományaként érkezett gyűjtemények, valamint a textilgyűjtemény, amelyek szintén megtekinthetővé válnak, mint ahogyan a bútortörténeti séta is érdekesnek ígérkezik. Az épületet a tervek szerint 2024 március közepén nyitják meg a nagyközönség előtt – mondta dr. Tamás Edit. 

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Forrás:Boon.hu

Kapcsolódó cikkek